Державне управління справами

Азово-Сиваський національний природний парк

Посада / ПІБ: 
т.в.о. генерального директора ЛУК'ЯНЕНКО Денис Валерійович
Адреса: 
75500, м. Генічеськ Херсонської області, вул. Петровського, 54
Факс: 
(05534) 3-65-90
Електронна пошта: 
as.nacpark@gmail.com

Азово-Сиваський національний природний парк утворено наказом Міністерства лісового господарства України від 19 травня 1993 року № 33 відповідно до Указу Президента України від 25 лютого 1993 року № 62 на базі та в межах Азово-Сиваського заповідно-мисливського господарства.

Азово-Сиваський національний природний парк розташований на південному сході Херсонської області в межах Генічеського та Новотроїцького районів. Загальна площа території парку становить 52 582,7 гектара. До складу парку входять острів Бірючий (7 735,6 гектара), частини островів Куюк-Тук (255 гектарів) і Чурюк з низкою малих островів (905,7 гектара), острів Мартинячий (7 гектарів), акваторії лиманів, прилеглих до Бірючого острова: Мужичий, Ямківський, Олень, Озерський, Вершинський, Бухта – загальною площею 523,2 гектара, частина акваторії затоки Сиваш (37 785 гектарів), кілометрова смуга акваторії Утлюцького лиману (2 676,8 гектара) та Азовського моря (2 700 гектарів).

Територія Азово-Сиваського національного природного парку має витягнуту зі сходу на захід конфігурацію, яка також визначається конфігурацією берегової лінії затоки Сиваш і Азовського моря.

Географічно територія парку складається з двох відокремлених одна від одної частин – сиваської та азовської.

Сиваська ділянка займає північну частину Центрального Сиваша і межує на півдні з Автономною Республікою Крим (від дамби між мисами Кутара і Джангара на заході та автомобільним мостом через Чонгарську протоку на сході), а на півночі (уздовж берега) – з адміністративними кордонами Генічеського і Новотроїцького районів Херсонської області.

Азовська ділянка розташована в акваторії Азовського моря і представлена островом Бірючим та кілометровою смугою навколо нього. Слід зазначити, що острів Бірючий варто називати півостровом, оскільки він через косу Федотова має постійне сухопутне сполучення з материковою сушею, яке інколи на нетривалий час розмивається під час шторму.

Відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України» національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення й ефективного використання природних комплексів та об’єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність.

Довгостроковими цілями охорони, відтворення та рекреаційного використання природних комплексів і об’єктів Азово-Сиваського національного природного парку є:

  • збереження біорізноманіття на заповідних ділянках Національного природного парку (острови Чурюк, Куюк-Тук, Мартинячий і акваторія Центрального Сиваша);
  • збереження інтродукованих видів тварин у межах острова Бірючого;
  • збереження природних ландшафтних комплексів острова Бірючого – сухопутних, прибережних і лиманно-озерних;
  • здійснення масової природоохоронної та освітньо-виховної роботи серед школярів, місцевого населення і туристів;
  • здійснення наукових досліджень і спостережень за змінами інтродукованих та природних видів живих організмів і динамікою природних ландшафтів.