Державне управління справами

VІІ Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»

Із 17 по 21 травня на Державному підприємстві «Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький арсенал» проходить VII Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал».

У перший день Книжкового Арсеналу його відвідали кількасот киян і гостей столиці. Понад 150 видавництв презентували тут свої видання ­– близько тисячі книжкових новинок. Гості Арсеналу можуть відвідати секцію ілюстраторів, а також авторські, тематичні програми та спецпроекти, сформовані кураторською командою спеціально запрошених незалежних молодих критиків, культурних менеджерів і відомих письменників. 

Фокус-тема цьогорічного книжкового ярмарку «Сміх. Страх. Сила» об’єднає дискусії про політичний карнавал, чорний гумор та явища, з яких сміються українські користувачі інтернету. Все про природу сміху, його багатоликість і визначальну роль у часи криз, як ми сміємося сьогодні, коли звичний світ дезінтегрується, і чи можна сміятися в такі часи. Важливим приводом для означення теми стало 175-річчя з часу виходу повного видання «Енеїди» Івана Котляревського – яскравого прикладу української сміхової культури.

Фестиваль презентує розширену міжнародну програму, в якій запланована участь понад 50 відомих письменників, літературних діячів і митців із США, Канади, Великобританії, Японії, Швейцарії, Норвегії, Швеції, Німеччини, Франції, Польщі, Латвії, Чехії, Грузії, Бельгії, Румунії та інших країн.

У 2017 році Книжковий Арсенал також започатковує традицію запрошення до України світових літературних фестивалів. Першим гостем стане Бірмінгемський літературний фестиваль (за ініціативи Британської Ради в Україні), що візьме участь у Книжковому Арсеналі з багатоплановою кураторською програмою, яка передбачає освітню, дослідницьку, клубну складові. До  Києва приїздить також делегація з Великої Британії. Серед гостей фестивалю: Джозеф Макелрой (США), Аскольд Мельничук (США), Джонатан Коу (Велика Британія), Франц Голер (Швейцарія), Мартін Поллак (Австрія), Звонко Каранович (Сербія), Карл Шльоґель (Німеччина), Анжей Фрішке (Польща), Анна Хьоґлунд (Швеція), Їржі Гаїчек (Чехія), Девід Саттер (США), Аугільд А. Сульберґ (Норвегія) та інші.

Цьогорічна дитяча програма означена як «Про читання і прочитання: читати і думати». У подіях, об’єднаних цією темою, говоритимуть про читання як складову розвитку критичного мислення, про книжки в освіті, практику промоції читання та стан критики дитячої літератури, про дитячі книжки жанру нон-фікшн, про книжки на складні теми-виклики тощо. «Нове. Діти» – саме той фокус, в який потраплятимуть нові формати роботи із дитячою та батьківською аудиторіями, нові автори та ілюстратори, нові довколакнижкові проекти, презентації нових ніш у книговиданні. Відвідувачів здивує оновлений простір інноваційно-освітнього проекту Мистецького арсеналу для дітей і підлітків – Арсенал ідей.

Куратором-письменником цьогорічного Книжкового Арсеналу є Оксана Забужко, яка впродовж чотирьох вечорів спілкуватиметься з письменниками з різних країн світу на тему «Розкажи мені про мене». Їхні дискусії стосуватимуться літератури, яка зараз перебуває в «глобальному непорозумінні».

До складу кураторської команди Книжкового Арсеналу 2017 входять:

  • Оксана Хмельовська – координаторка фестивалю.
  • Тетяна Терен – кураторка фокус-програми «Сміх. Страх. Сила» та координаторка української програми.
  • Поліна Городиська – кураторка міжнародної програми.
  • Юлія Козловець – кураторка дитячої програми.
  • Ірина Славінська – кураторка нової  програми «Я – Інший в дзеркалі» та традиційної вже серії діалогів «Обмін речовин».
  • Оксана Щур – координаторка проектів фестивалю та редакторка каталогу.
  • Євген Стасіневич – куратор спеціального літературного лекторію «Читати/говорити: лекторій».
  • Анастасія Євдокимова – кураторка та координаторка поетичної та перформативної програм і сцен, а також спеціального проекту «Редакторський кабінет Еллана-Блакитного».
  • Оксана Забужко – кураторка програми «Розкажи мені про мене» (Література в світі глобального непорозуміння).
  • Алла Загайкевич – кураторка міжнародного проекту експериментальної  електронної музики та медіа-арту «EM-VISIA».
  • Джонатан Девідсон – запрошений куратор Бірмінгемського літературного фестивалю.

Завантажити програму фестивалю