Державне управління справами

У Мистецькому арсеналі презентували виставку, присвячену фільму «Тіні забутих предків»

23 березня 2016 року відбулося відкриття масштабного мультимедійного проекту «Тіні забутих предків. Виставка», присвяченого визначному фільму та його режисерові Сергію Параджанову.

«Тіні забутих предків. Виставка» – винятковий музейний проект, адресований культовому фільму Сергія Параджанова. Фільму, який відійшов від статусу звичайного кіно, став етапною роботою для українського мистецтва та національного кінематографа. Бо навіть після п’ятдесяти років кінофільм постає перед глядачем як провокація – справжнє непідробне мистецтво, що пройшло перевірку часом.

Задум створення проекту «Тіні забутих предків. Виставка» виник у кінокритика Андрія Алферова та Івана Козленка, директора Національного центру Олександра Довженка,  після перегляду в паризькій «Сінематеці» експозиції, присвяченої фільмам італійського режисера Мікеланджело Антоніоні. «Одна з ключових цілей створення виставки – позбавитися етноцентричного погляду на стрічку», – зауважує Іван Козленко.

У структурі виставки закладено «шлях» фільму. Дев’ять залів експозиції – це дев’ять своєрідних етапів створення фільму. Кожен з них дає можливість подивитися на «Тіні…» під різними кутами. Музику до кожного залу написав український композитор Святослав Луньов. Вона тут присутня як окремий експонат. Уперше в Україні композитор написав музику для виставки.

В експозиції вперше будуть представлені розкадрування, зроблені Сергієм Параджановим, які зберігалися півстоліття в особистому архіві Володимира Луговського – другого режисера «Тіней…». Такі ж невідомі роботи Георгія Якутовича – художника фільму, фотографії та свідоцтва Тіберія Сільваші, який у студентські роки був фактично волонтером на зйомках картини, інтерв’ю та проби Геннадія Юхтіна, який був утверджений на роль Івана ще до того, як вона перейшла до молодого актора Івана Миколайчука, а також роботи Лідії Байкової, яка створила світ унікальних костюмів «Тіней забутих предків». Крізь усю експозицію пройде відлунок стрічки в роботах сучасних художників Миколи Малишка, Тіберія Сільваші, Андрія Хіра, Антона Логова, Сергія Панасенка, композитора Святослава Луньова та режисера Ігоря Подольчака. «Фільм настільки концентрований, що потягнув за собою цілий спектр художніх явищ у сучасному мистецтві», – коментує куратор проекту Павло Гудімов.

Поза тим, сама історія фільму паралельно співіснує з багатьма легендами навколо нього. Як усе відбувалося насправді? Дослідити та проаналізувати це допомогли спеціально влаштовані в рамках проекту експедиції на Гуцульщину, впродовж яких відбулися численні розмови з безпосередніми учасниками та свідками зйомок – тими, кого в заключних титрах «Тіней…» позначили як «гуцули Верховини». А оскільки один і той самий випадок поставав у світлі різних трактувань, то підійти до них вдалося лише іронічно, пропустивши химерність багатьох історій у форматі коміксів Клубу ілюстраторів «Pictoric».   

Позаяк крок за кроком, завдяки елементам мультимедійності глядач матиме змогу відчути свою причетність до феномену української культури. Важливість комплексного підходу до огляду кінокартини відзначав і Юрій Іллєнко: «Він [Параджанов] створив навколо себе цілий напрям, який був колосальним інакодумством, не політичним, але інакодумством у мистецтві, що було набагато плідніше, складніше та багатше, адже це не так однозначно, як просте невизнання певних політичних нормативів». Тож не випадково куратори виставки відходять від пов’язаних з фільмом політичних подій. Твір вписується у світову хроніку першої половини 60-х років, за допомогою чого виокремлюється його власне місце в загальнокультурному контексті. Такі акценти на мистецькій складовій стрічки допомагають розвіювати стійкі міфи про долю кіно в радянському суспільстві.

Відвідувачі експозиції отримали змогу мандрувати дев’ятьма залами, кожен з яких наповнений своїми символами і має свою тематику. Серед експонатів – карпатські листівки 1930–1931 років, 44 ангели з колекції гуцульської дерев’яної пластики, а також виконані Параджановим розкадрування фільму, які зберігалися в другого режисера стрічки Володимира Луговського.

Супровідна програма проекту «Тіні забутих предків. Виставка» передбачає проведення лекцій про український та світовий кінематограф 60-х років, кураторських екскурсій, зустрічей з учасниками зйомок фільму та круглих столів.

В експозиції проекту «Тіні забутих предків. Виставка» також роботи сучасних художників. Окрім того, для виставки спеціально підготували комікс про легенди, пов’язані з фільмом.

Українські прихильники творчості Сергія Параджанова мають змогу відвідати виставку до 10 квітня в столиці. А вже влітку її планують показати у Львові. Паралельно в Мистецькому арсеналі триватиме освітня програма, відбудуться екскурсії, перформанси та зустрічі з учасниками зйомок фільму.