Державне управління справами

У Києві відкрився шостий Книжковий арсенал

20 квітня 2016 року в Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький арсенал» стартував VI міжнародний фестиваль «Книжковий арсенал» – найзнаковіша подія в Україні, що об’єднує літературу і мистецтво.

Місія Книжкового арсеналу – сприяти розвитку українського літературно-мистецького середовища та книжкового ринку шляхом міжнародного обміну й поширення найкращих світових практик. У центрі уваги фестивалю – культурна модернізація, самоосвіта і популяризація читання. Книжковий арсенал розглядає книгу не лише як інтелектуальний продукт і атрибут сучасного стилю життя, але й як сферу для інновацій, що активно взаємодіє з іншими креативними індустріями.

Цього року Книжковий арсенал презентує розширену міжнародну секцію ярмарку та сцену «Кафе Європа». Зокрема вперше представлено колективний стенд німецьких видавництв і спеціальну програму в партнерстві з Франкфуртським книжковим ярмарком за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини та Гете-інституту в Україні.

У програмі фестивалю запланована участь відомих письменників, філософів, літературних діячів і митців більш як з 10 країн, зокрема видатні автори Етгар Керет (Ізраїль, книга «Раптом стукіт у двері», Фоліо), Зиґмунт Мілошевський (Польща, книга «Гнів», Урбіно), Томас Главініч (Австрія, книга «Життя бажань», Книги ХХІ), Ігнасій Карпович (Польща, роман «Сонька», Комора), Каталін Доріан Флореску (Швейцарія, роман «Якоб вирішує любити», Книги-ХХІ), Карола Ханссон (Швеція, роман «Штайнгоф», Комора), інтелектуали Мішель Онфре (Франція, книга «Сила життя. Гедоністичний маніфест», Ніка-центр) та Ларс Свендсен (Норвегія, «Філософія Свободи», видавництво Анетти Антоненко), Райнер Кунце (Німеччина, Книги ХХІ), Бернд Шухтер (Австрія, Книги ХХІ), Свенія Ляйбер (Німеччина), Манана Менабде (Грузія, роман «А час минав», видавництво Анетти Антоненко) та інші.

Дитяча програма Книжкового арсеналу спрямована на розвиток творчого, критичного мислення. Тема дитячої програми 2016 року – «Особистість і особливе» – охоплюватиме такі важливі питання, як розвиток індивідуальності, повага до іншості, толерантність, а також соціалізація дітей з особливими потребами. Зокрема Посольство Швейцарії представило стенд з книгами на цю тему з колекції IBBY. Почесний гість дитячої програми – всесвітньо відомий шведський письменник Ульф Старк, який презентував українські переклади своїх книг «Диваки і зануди», «Чи вмієш ти свистіти, Юганно?», «Моя сестра – ангел» (видавництво Старого Лева). Також фестиваль відвідала популярна письменниця Вігдіс Йорт (Норвегія, книга «Йорген+Анна=любов, ВСЛ).

Спеціальний міжнародний фокус: дитяча література Скандинавії. Крім того, серед зіркових гостей фестивалю – Марцін Щигельський, володар гран-прі престижного міжнародного конкурсу ім. Астрід Ліндгрен (Польща, книга «Ковчег часу», Урбіно). Крім фестивальних заходів, на відвідувачів чекає оновлений простір інноваційно-освітнього проекту Мистецького арсеналу для дітей і підлітків «Арсенал ідей».

Українська літературна програма також відбуватиметься в оновленому форматі. У програмі фестивалю: публічні інтерв’ю, інтелектуальні дискусії між популярними авторами або відомими інтелектуалами, журналістами, експериментальні літературно-музичні перформанси. Уперше на Книжковому арсеналі літературна програма складається переважно з авторських тематичних проектів, які формує команда спеціально запрошених молодих кураторів і відомих письменників. Також свою авторську програму представить Юрій Андрухович.

Серед інших спец програм – поетична сцена, майданчик ілюстраторів, Платформа незалежних малих книгарень, проект від об’єднання малих видавців Малі.ua, креативні лабораторії від IZOLAB, Платформа електронного контенту, події від фестивалю фантастики Littera Con, французько-українська виставка ілюстрації Pictoric, поетичний майданчик Meridian Czernowitz, проект «Література як соціальна дія» Ірини Славінської, проект «Література і катастрофа» Євгена Стасіневича тощо.

Поза тим, на ярмарку засновано Видавничий майданчик, аби надати можливість видавцям також презентувати книги, організувати дискусії та лекції, що не увійдуть у кураторські програми.

Крім того, Книжковий арсенал включає:

  • велику мистецьку програму: виставки і майстер-класи з ілюстрації, виставка art book, майстерня текстового дизайну, друкарські майстерні, кафе мальованих історій та графічної прози, майданчик мистецького самвидаву;
  • ніч Книжкового арсеналу 23 квітня – музично-поетична вечірня програма, що відзначає Всесвітній день книги;
  • ніч у бібліотеці – бібліотеки Києва відчинять свої двері для відвідувачів у ніч на 24 квітня. Читачів чекають діджей-сети, перформанси, виставки ілюстрацій, презентації книг, кінопокази тощо. Учасники проекту: бібліотека імені Євгена Кравченка ЦБС Дніпровського району м. Києва («Оціум бібліотека»), центральна районна бібліотека імені М. О. Некрасова ЦБС Голосіївського р-ну м. Києва, міська спеціалізована молодіжна бібліотека «Молода гвардія», наукова бібліотека імені М. Максимовича, публічна бібліотека імені Лесі Українки для дорослих м. Києва, відділ мистецтв;
  • конкурс найкращого книжкового дизайну, який організовує Книжковий арсенал, Гете-інститут і фонд «Buchkunst»;
  • «Къырым» – кримськотатарська спецпрограма, мета якої – ознайомити широку аудиторію з культурним життям кримських татар, їх історією та повсякденням. Програма включає презентації книг про Крим і кримських татар, виставку видань кримськотатарською мовою, фотовиставку з нагоди виходу мемуарів Мустафи Джемілєва, народного депутата України, Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу, ознайомлення з етнічними обрядами й кухнею кримських татар;
  • спеціальна кінопрограма – у партнерстві з Docudays UA та за підтримки Польського інституту у Києві відбудеться цикл кінопоказів та майстер-класів, у рамках якого йтиметься про те, як книжки перетворюються на кіно, а режисери стають письменниками. Відомий польський режисер Яцек Блавут презентує власний фільм «Віртуальна війна», а свій майстер-клас, як і однойменну книжку, присвятить герою в документальному кіно. Ігнаци Карпович представлятиме документальний фільм «Мистецтво зникання» режисера Бартека Конопки, співавтором якого він є.

У рамках Книжкового арсеналу традиційно заплановано книжкову виставку за участю понад 170 провідних видавництв і міжнародних партнерів.

Триватиме фестиваль до 24 квітня.