Державне управління справами

Розпочав роботу VІІI Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»

З 30 травня по 3 червня в Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький арсенал» триватиме VІII Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» – інтелектуальна подія країни, що об’єднує літературу й мистецтво. Понад 150 видавництв і нішевих проектів представили свої найкращі новинки, а дизайнери, ілюстратори, художники – виставкові проекти.

Цього року кураторська команда фестивалю пропонує зазирнути в майбутнє.

«Майбутнього ще не існує, є лише наші прогнози та уявні проекти. Майбутнє вабить своєю невідомістю й водночас ніяк не надається до пізнання: ми зазвичай надто пізно розуміємо, що певна тенденція стає визначальною ознакою часу і що завтра саме її координатами описуватимуть нинішню реальність. Майбутнє – це вічна надія, ми шукаємо в ній розради від травм і страждань. Але це також і жага нових викликів», – підкреслює Віра Балдинюк, куратор фокус-теми фестивалю.

На фестивалі представлені спеціальні проекти, пов’язані з сучасними технологіями, змінами в читацьких практиках, новими можливостями для споглядання, відчуття, переживання і проживання історій. Поєднання сторітелінгу, VR й ілюстрації будуть втілені в проекті «OutofSight» (Нідерланди), Goethe-Institutспільно з Франкфуртським книжковим ярмарком презентує «Перевтілення» Франца Кафки у віртуальній реальності, а екскурсія віртуальним приміщенням модернізованої київської бібліотеки імені М. Костомарова за допомогою VR-окулярів надасть можливість уявити публічні простори майбутнього.

Однією з примітних локацій фестивалю стало «Кафе майбутнього» (спільно з науково-популярним журналом «Куншт»), де каву для відвідувачів готує робот.

Міжнародна програма

100 гостей з 31 країни світу

Серед закордонних гостей цього року: експерт ЮНЕСКО і директор Паризького інституту практичної філософії, один з найвідоміших у світі спеціалістів з дитячого розвитку Оскар Бреніф’є (Франція), поет, перекладач і правозахисник, один із засновників Литовської Гельсінської групи, професор слов’янських мов і літератур в Єльському університеті Томас Венцлова (Литва), яскравий представник хорватської та боснійської літератур одночасно Міленко Єрґович (Боснія і Герцеговина), президент Американської асоціації літературних перекладачів Арон Ажі (США), президент ісландського PEN-клубу, знаний ісландський письменник Сйон, провідний ізраїльський автор Меїр Шалєв (Ізраїль), одна з найпомітніших італійських письменниць Франческа Меландрі (Італія), всесвітньовідома письменниця, есеїстка та журналістка Славенка Дракуліч (Хорватія – Швеція).

Спеціальний гість «Книжкового Арсеналу» – Братиславський книжковий фестиваль (BRaK). За кураторства Петера Міхалека (Словаччина) BRaK презентує в межах фестивалю унікальну програму читань, публічних розмов і заходів. Серед учасників програми – один з найпомітніших письменників молодого покоління Словаччини Міхал Гворецьки, чия найновіша книга «Троль» готується до видання в українському перекладі.

Дитяча програма

«Далі буде!» – так звучить тема цьогорічної Дитячої програми. Її учасники говоритимуть про те, які книжки є сьогодні та які книжки діти візьмуть з собою в завтрашній день. Саме такі книжки, наприклад, включено до унікальної колекції «Silentbooks» («Мовчазні книжки») Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги IBBY, яку покажуть на «Книжковому Арсеналі» за підтримки Посольства Швейцарської Конфедерації в Україні. Представити колекцію, історію її зібрання та водночас показати нові моделі сторітелінгу приїде експерт IBBY, старша викладачка Університету Глазго, провідний фахівець з дитячої літератури та читання Евелін Арізпе (Велика Британія, Шотландія).

Спеціальні міжнародні гості Дитячої програми цього року Ева Суссо,  Емілія Дзюбак, Гжегож Касдепке, Ґюдрун Скреттінґ тощо.

Уперше на фестивалі секція «Дитяча книга» представлена автономно – у правому крилі Старого арсеналу, де працюють стенди видавництв дитячої та підліткової літератури і відбудуться події Дитячої програми.

Музична програма

Програма представлена фестивалем Nextsound, що пропагує розвиток усього різноманіття діджитал-мистецтва в поєднанні з прогресивною та експериментальною музикою із залученням органів чуттів, і пройде за участі митців із Франції, Німеччини, Австрії, України.

Професійна програма

Кластер EUNIC Україна, до якого входять культурні центри європейських країн, за підтримки програми ЄС Culture Bridges презентує на «Книжковому Арсеналі» професійну платформу Bookingthe Future / Бронь на майбутнє, куратор якої Оля Жук. Гра слів у назві програми резонує з футуристичною темою цьогорічного «Книжкового Арсеналу» та має на меті окреслити глобальні та локальні тренди, інновації та прогнози.

Також діє зона для переговорів між українськими та іноземними видавцями, літагентами, перекладачами та керівниками книжкових інституцій – у співпраці з Українським інститутом книги.

Спеціальні тематичні майданчики

За сприяння Києво-Могилянської бізнес-школи вдруге на «Книжковому Арсеналі» діятиме інтелектуальна платформа, де управлінці зустрінуться, аби поділитися бізнес-мудрістю, подискутувати про моделі майбутнього та вчитися створювати якісні управлінські рішення для його досягнення. Цього року тема звучить «Творці майбутнього», а під час самої програми відбудуться розмови з нагоди презентації книг про відповідальне лідерство й управління.

Серед інших акцентів – благодійні, перформативні проекти, виставки ілюстрацій, шрифтові майстерні, друкарські технології, арт-інсталяції, кінопокази.

Візуальні проекти і виставки

«Книжковий Арсенал» як проект Мистецького арсеналу щороку приділяє особливу увагу візуальному компоненту – від стилю до найсвіжіших дизайнерських тенденцій у самвидаві. Зокрема втретє оголошено конкурс на найкращий книжковий дизайн.