Державне управління справами

Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка

Посада / ПІБ: 
Голова Комітету – Щербак Юрій Миколайович
Адреса: 
01001, м. Київ, вул. Прорізна, 2, к. 404
Телефон: 
(044) 270-59-49
Електронна пошта: 
info@knpu.gov.ua

Згідно з Указом Президента України від 02 вересня 1996 року № 781 «Про Комітет із Державних премій України імені Тараса Шевченка» Комітет з Національної премії  України імені Тараса Шевченка підпорядковується Президентові України.

Діяльність Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка регламентується:

Положенням про Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка, затвердженим Указом Президента України від 04 жовтня 2010 року № 932;

Положенням про Національну премію України імені Тараса Шевченка, затвердженим Указом Президента України від 03 березня 2016 року № 78.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1996 року № 630 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 липня  2005 року № 253 Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка розміщено в будинку по вул. Прорізній, 2 у м. Києві.

Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка є допоміжним органом, що забезпечує здійснення Президентом України повноважень з нагородження Національною премією України імені Тараса Шевченка.

Організаційне забезпечення діяльності Комітету здійснюється Секретаріатом Комітету в кількості дев’яти осіб, які працюють на постійній основі та є державними службовцями.

Національна премія України імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія) – державна нагорода України, найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва.

Національна премія встановлена для нагородження за найвидатніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, які є вершинним духовним надбанням українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам’ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства.

Премію засновано на початку 60-х років минулого століття, коли Постановою Ради Міністрів Української РСР від 20 травня 1961 року № 646 «Про встановлення щорічних республіканських премій імені Тараса Шевченка» було встановлено три щорічні республіканські премії імені Т. Г. Шевченка за видатні твори літератури, образотворчого мистецтва, музики, театрального мистецтва і кінематографії.

Перші Дипломи та Почесні знаки лауреатів Шевченківської премії              9 березня 1962 року отримали письменники Олесь Гончар – за роман «Людина і зброя», Павло Тичина – за «Вибрані твори» та композитор Платон Майборода – за «Вибрані пісні».

Упродовж 1962– 2016 років Шевченківською премією відзначено 626 осіб і 10 колективів.

Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка в різні роки очолювали: О. Є. Корнійчук, М. З. Шамота, П. А. Загребельний, М. А. Орлик,     Б. І. Олійник (двічі), О. Т. Гончар, В. О. Яворівський, І. М. Дзюба,                        Р. М. Лубківський, М. Г. Жулинський. Указом Президента України від 3 березня 2016 року № 79 Головою Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка призначено Юрія Щербака.